کیت‌ های تشخیص

کیت تشخیص

تشخیص به موقع و دقیق یک بیماری از نگاه متخصصان حوزه دارو و درمان اولین گام برای درمان است. تا پیش از ورود کرونا به ایران،‌ واژه کیت یک واژه ناشناخته در بین عوام بود؛‌ علیرغم اینکه سالیان سال،‌ کیت تشخیصی در انواع مختلف و برای تشخیص بیماری‌های متعددی در جامعه پزشکی استفاده می‌شد، اما مثل امروز شناخته شده نبوده است،‌ که با شیوع کرونا در ایران و نیاز به کیت تشخیصی این بیماری ضرورت پیدا کرد. تا پیش از شیوع کرونا انواع مختلفی از کیت‌ها مانند کیت تشخیص بیماری‌های عفونی، کیت‌های تشخیص بارداری،‌ کیت بیماری‌های قلبی و … را تولید کرده‌اند.

مکانیسم کیت تشخیصی چیست؟

کیت های تشخیص انواع مختلفی دارند، که مکانیسم تشخیصی بیماری در هر کدام متفاوت است. نمونه کیت‌ها ممکن است خون یا ادرار باشد. به این صورت که در شرایط آزمایشگاهی چند قطره از خون فرد مشکوک به کرونا را در محل مشخص شده کیت قرار می‌دهیم و سپس چند قطره از محلول بافر را روی خون می‌ریزیم و پس از گذشت تقریباً دو ساعت نتیجه آزمایش با رنگی شدن علامت روی کیت مشخص می‌شود.  زمان تشخیص توسط کیت، به نوع کیت بستگی دارد.

کیت‌های بیوشیمیایی

مواد تشخیصی هستند که به منظور شناسائی و آنالیز پارامترهای مایعات بدن که شامل خون، ادرار و مایع نخاعی است، استفاده می‌شوند. این آنالیز اطلاعات مهم مربوط به تشخیص و نظارت بر روند درمان است. این مواد در تشخیص بیماری‌های کبدی،‌ کلیوی، استخوانی، مغزی،‌ گوارشی و … کاربرد موثر و فراوانی دارند. این محصولات عمدتاً به صورت مایع ساخته می‌شوند ومناسب برای استفاده در همه اتوآنالایزر‌های بیوشیمی و اسپکتروفتومتر‌ها هستند. همه کیت‌ های تشخیص دارای کنترل و کالیبراتور هستند.

کاربرد کیت آزمایشگاهی

این کیت‌ های تشخیصی یک وسیله پزشکی تشخیص آزمایشگاهی است که برای آزمایش نمونه‌های بدست آمده از بدن انسان استفاده می‌شوند و اطلاعاتی را برای اهداف غربالگری، تشخیص عفونت یا نظارت بر درمان ارائه می‌دهند. در واقع کیت‌ها برای تعیین وضعیت سلامتی در نظر گرفته شده‌اند. بطور کلی کیت‌های بیوشیمی، رپید تست، سرولوژی، کمی لومینسانس برای تشخیص وضعیت بیماری با توجه به سنجش محدوده غلظت مارکر موردنظر (متابولیکی، تیروئیدی، قلبی، تومور و …) استفاده می‌شوند. آزمایشگاه‌های طبی بطور روزمره از کیت استفاده می‌کنند، که این کیت‌ها عبارتند از: ترانس آمینازها، کلسترول، کلسیم،‌ گلوکز،‌لیپاز،‌اسیداوریک،‌ فسفاتازها، اوره،‌ آمیلاز، LDH ، CPK و … . بطور کلی کیت‌های آزمایشگاهی به دو نوع تقسیم می‌شوند:‌کیت‌های تحقیقاتی و کیت‌های تشخیصی.

کیت‌های آزمایشگاهی تحقیقاتی

این کیت‌ها در علم زیست‌شناسی کاربرد دارد و انواع مختلفی دارد که عبارتند از: کیت‌های سلولی، مولکولی و ژنتیکی می‌باشد.

کیت PCR: کیت PCR یکی از پرکاربردترین کیت‌های تحقیقاتی است.

کیت الایزا: این نوع کیت‌ها تشخیص قابل استفاده برای مطالعات سلولی می‌باشد. اساس کار این کیت‌ها، واکنش بین آنتی‌ژن و آنتی‌بادی می‌باشد و بسته به نوع کار تحقیقاتی روش‌های مختلفی دارد که عبارتند از: الایزای مستقیم، الایزای غیرمستقیم، الایزای ساندویچی و الایزای رقابتی

کیت استخراج: این نوع کیت‌ها برای جداسازی اسیدهای نوکلئیک (DNA و RNA) و پروتئین از سلول می‌باشد. اساس کار این کیت‌ها به اینگونه است که خون، سرم یا عصاره گیاه از ماده استخراج شده و در انواع تکنیک ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کیت‌ آمینواسید: این کیت در پروژه‌هایی مانند صنایع دارویی، صنایع غذایی و … بسیار کاربرد دارند.

کیت‌های تشخیصی

این نوع کیت‌ها در آزمایشگاه‌های بالینی و پاتولوژی کاربرد دارند، ۵ نوع کیت تشخیصی پرکاربرد عبارتند از:

کیت تست اعتیاد: استفاده از این نوع کیت تشخیصی ، یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین تست‌های تشخیص اعتیاد است. عملکرد این تست‌ها بر پایه تشخیص مواد و داروهایی ‌ست که در ادرار فرد وجود دارد.

کیت تشخیصی بیماری‌های عفونی: این نوع کیت‌ها کاربرد بسیار فراوانی دارند  و برای تشخیص انواع هپاتیت B، C ، سرخجه  به کار گرفته می‌شوند.

کیت تشخیص کرونا: امروزه بدلیل شیوع کرونا، این نوع کیت به تولید انبوه رسید. این نوع کیت از طریق خون و بزاق بیماری را تشخیص می‌دهد.

کیت تشخیص بارداری: نمونه این تست ادرار می‌باشد و برای تشخیص اولین مرحله بارداری مناسب است ولی چندان روش دقیقی نیست.

کیت تشخیصی بیماری‌های قلبی: پرکاربردترین کیت‌های موجود در ایران می‌باشد و این ابزار که بدنه چوبی و قطعات الکتریکی دارد، در قسمت سر خود نانوحسگرهایی دارد که نمونه بزاق فرد روی آن قرار می‌گیرد.

کلیدواژه : کیت
خانم علی پور
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *