هر آنچه باید درمورد کرونا دلتا بدانید

ویروس کرونا دلتا

کرونا دلتا ویروسی از نوع جهش یافته کوویید- ۱۹ است. این ویروس سال قبل دائماً در حال جهش بود و هر بار که تکثیر می‌شد، میلیون‌ها جهش وجود داشت. هر آنچه باید درمورد کرونا دلتا بدانید از جمله علایم، درمان و تاثیر واکسن و … در مقاله به آن پرداخته شده است. در ابتدا باید بگوییم که اکثر جهش‌ها بی‌ضرر بودند، اما با گذشت زمان ممکن بود انواع ویروس‌هایی که برای انسان مضر هستند ایجاد شوند.

کرونا دلتا برای اولین بار در سال‌های گذشته در هند کشف شد. این ویروس متعاقباً به بریتانیا، استرالیا و سایر نقاط جهان گسترش یافت. ویروس کرونا دلتا باعث عفونت‌های گسترده در سراسر جهان شد.

در سال قبل میزان عفونت دلتا افزایش یافته و این ویروس به سویه اصلی ویروس کرونا تبدیل شده است. در ادامه این مقاله به بررسی این سویه از ویروس کرونا علائم آن، شیوه جلوگیری بروز آن و تاثیر واکسن زدن در جلوگیری از مرگ خواهیم پرداخت.

علائم ویروس دلتا

ویروس کرونا دلتا علائمی شبیه به آنفولانزا یا سرماخوردگی دارد. در برخی موارد حالت شدید‌تر هر یک از این علائم را شاهد خواهیم بود. با مرور زمان علایم کرونا دلتا ممکن است مدت طولانی دوام داشته باشد. ضمنا در صورت ناقل بودن ممکن است هیچ یک از علایم را نداشته باشیم. سر درد علامتی است که در ۶۰ درصد افرادی که به این ویروس مبتلا می‌شوند دیده شده است.

گلو درد، سرفه و احساس خستگی از نیز از علایم رایج هستند. در برخی موارد تب و مسدود شدن و بینی نیز ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد. برای کاهش علایم دردناک ناشی از کرونا دلتا مصرف دمنوش و غذاهای آبدار می‌توانند مفید باشند.

چگونه از بروز ویروس کرونا دلتا جلوگیری کنیم؟

در بهبوهه شیوع ویروس کرونا دلتا بسیاری از افراد متخصص و حتی متاسفانه غیر متخصص اظهار نظرهای زیادی در مورد روش‌های جلوگیری از این بیماری اظهار داشته‌اند. به دلیل نا‎آگاه بودن بسیاری از این افراد، روش‎‌های اشتباهی نیز رایج شد اما ما در زیر به روش‎‌های صحیح جلوگیری از ویروس کرونا دلتا اشاره می‌‎کنیم.

۱. رعایت فاصله گذاری اجتماعی یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند به جلوگیری از دریافت کرونا دلتا کمک کند. متخصصان رعایت فاصله یک و نیم تا دو متری را ضروری دانسته‌اند. در صورتی که با فرد مبتلا به ویروس کرونا امیکرون یا کرونا دلتا هم صحبت هستیم بهتر است این فاصله دو برابر شود.البته متخصصان اذعان می‌دارند، عیادت از این بیماران و هم صحبتی با آنها اصلا انجام نشود.

۲. اقدامات بهداشت عمومی مانند شستن مکرر دست‌ها و پوشیدن ماسک همچنان می‌تواند به طور موثر ویروس را مسدود کند. مایعات شوینده به دلیل لغزندگی بالا به راحتی ویروس را از لباس یا بدن فرد دور می‌کنند. لازم به ذکر است که استفاده از ماسک‌های چندلایه برای کادر درمان بسیار ضروری است. این درحالی است که افراد عادی می‌توانند از ماسک‌های طبی یک لایه و حتی ماسک‌‎های دست دوز خود استفاده کنند. در کل استفاده از ماسک بسیار ضروری است.

علاوه بر شستن مداوم دست‎ها در محیط منزل باید هنگام برگشتن از بیرون نیز اقدام به شست و شوی دست‎ها کنیم. البته دستکش های یکبار مصرف نایلونی نیز می‌توانند از جذب ویروس توسط بدن جلوگیری کنند.
۳.  تا ۳ دوز کامل از واکسن را تزریق کنید. این امر می‌تواند احتمال بستری شدن در بیمارستان ا تا ۹۰٪ کاهش دهد.
اگر فقط ۱ دوز واکسن تزریق شود، حدود ۳۰ درصد محافظت در برابر بستری شدن در بیمارستان حتی کمتر است.

اگر بتوانید ۳ دوز از واکسن را دریافت کنید، محافظت در برابر بستری شدن در بیمارستان می‌تواند تا ۹۰٪ افزایش یابد. بنابراین با تزریق واکسن احتمات بیماری کاهش میبابد در صورت بروز بیماری کرونا دلتا نیز، خفیف خواهد بود.

واکسن زدن در جلوگیری از کرونا دلتا چقدر تاثیر گذار است؟

واکسن زدن مانند استفاده از کلاه ایمنی است. علاوه بر واکسینه شدن، سبک زندگی مناسب و رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسیار ضروری است. توصیه می‌شود افراد در بیرون از منزل از ماسک استفاده کنند.

واکسن می‌تواند احتمال مرگ و میر و همچنین بستری شدن در بیمارستان را تا حدود ۹۰ درصد کاهش دهد. بنابراین وقتی به صورت رایگان می‌توانیم از احتمال مرگ خود جلوگیری کنیم عاقلانه نیست که از واکسن زدن پرهیز کنیم.
در صورت واکسن زدن اگر به این ویروس مبتلا شدیم، علایم آن بسیار خفیف و مانند یک سرماخوردگی ساده خواهد بود. رو به رو شدن با بیماری که بدن در مقابل آن واکسینه شده است بسیار راحت‌تر خواهد.

چرا ویروس کرونا دلتا ترسناک است؟

توانایی پخش ۴-۶ برابر بیشتر از نوع بریتانیایی است.  این نوع کرونا ۶۰ درصد بیشتر از سویه قبلی در خانوار‌ها قابل انتقال است. این ویروس بیش از ۹۰ کشور جهان را درگیر کرد. توانایی انتقال دلتای هندی ۴-۶ برابر بیشتر از ویروس نوع بریتانیایی است.

بر اساس داده‌های منتشر شده توسط وزارت بهداشت بریتانیا، از میان تمام افراد آلوده به ویروس کرونا، حدود ۹ بزرگسال به سویه دلتا مبتلا هستند و در میان مرگ و میر‌های ناشی از کرونا ویروس جدید، بیش از نیمی به دلیل سویه واریانت دلتا است. نوع دلتا سریع‌تر گسترش می‌یابد و سازگارتر است و افراد آسیب پذیر را بیش‌تر جذب می‌کند.
ویروس دلتا مانند آبله مرغان پخش می‌شود و بهتر است هر چه زود‌تر درمان شود. در دهه های قبل شاهد این گونه ویروس های مسری مانند وبا در جهان بودیم. در گذشته ویروس های مسرس به صورت قطعی وجود نداشت ولی امروزه با روش های مختلفی از جمله واکسن این ویروس ها قابل جلوگیری هستند. کرونا دلتا جان شمار بسیاری از افراد رادر سراسر جهان گرفت. اگر از انجام کوچک ترین روش های جلوگیری از ویروس کرونا دلتا خودداری کنیم، این ویروس ترسناک خواهد بود.

نتیجه گیری

سویه کرونا دلتا پیک جدید از این ویروس بود که قبل از اومیکرون در این مقاله هر آنچه که باید در مورد کرونا دلتا بدانید وجود دارد،وارد کشور شد. پزشکان علائم آن را مانند آنفولانزا می‌دانند. احتمال مرگ و میر نوع هندی این ویروس ۶_۴ برابر بیش از نوع بریتانیایی است. افرادی که اقدام به واکسن زدن می‌کنند، در صورت ابتلا به این ویروس ۹۰ درصد احتمال بستری شدن و مرگ و میر آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.

زهرا رزقی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *