خانه وبلاگ ویروس شناسی هر آنچه در مورد کرونا ویروس باید بدانیم

هر آنچه در مورد کرونا ویروس باید بدانیم

COVID-19

Coronaviruses چیست؟

یک خانواده بزرگ ویروس است که ممکن است باعث ایجاد بیماری در حیوانات یا انسان ها شود. در انسان شناخته شده است که چندین نوع کروناویروس باعث عفونتهای تنفسی می شوند. از سرماخوردگی گرفته تا بیماریهای شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندرم شدید تنفسی حاد (SARS). ویروس اخیراً کشف شده باعث بیماری کورونا ویروس COVID-19 می شود.

COVID-19 چیست؟

COVID-19 یک بیماری عفونی است. که توسط جدیدترین کرونا ویروس کشف شده ایجاد می شود. این ویروس و بیماری جدید قبل از شروع شیوع در چین در سال ۲۰۱۹ ناشناخته بود. COVID-19 در حال حاضر یک بیماری همه گیر است. که بسیاری از کشورهای جهان را درگیر کرده است.

علائم COVID-19 چیست؟

شایع ترین علائم COVID-19 تب، سرفه خشک و خستگی است. علائم کمتر دیده شده شامل: درد، احتقان بینی، سردرد ،گلو درد، اسهال، از بین رفتن چشایی و بویایی،بثورات پوستی یا برآمدگی روی پوست یا تغییر رنگ انگشتان دست یا انگشتان پا است.

تظاهر علائم کرونا

این علائم معمولاً خفیف است و به تدریج شروع می شود. برخی از افراد آلوده می شوند. اما فقط علائم بسیار خفیفی دارند.

بیشتر افراد (حدود ۸۰٪) بدون نیاز به معالجه بیمارستان از این بیماری بهبود می یابند. از هر ۵ نفری که مبتلا به COVID-19 می شوند ۱ نفر به طور جدی بیمار می شود. و در تنفس دچار مشکل می شود. افراد مسن و افراد دارای مشکلات پزشکی اساسی مانند فشار خون بالا، مشکلات قلبی و ری ، دیابت یا سرطان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری جدی هستند.

با این حال، هر کسی می تواند COVID-19 را بگیرد و به شدت بیمار شود. افراد در هر سنی که دچار تب و یا سرفه همراه با عدم تنفس می شوند / تنگی نفس ، درد / فشار در قفسه سینه ، یا از دست دادن گفتار یا حرکات باید فوراً به دنبال مراقبت پزشکی باشند. در صورت امکان توصیه می شود ابتدا با مراکز درمانی تماس بگیرند.

در صورت بروز علائم COVID-19 چه کاری باید انجام داد؟

اگر علائم جزئی مانند سرفه جزئی یا تب خفیف دارید. به طور کلی نیازی به مراقبت پزشکی نیست. در خانه بمانید. علائم خود را کنترل کنید. راهنمایی ملی در مورد قرنطینه را دنبال کنید. از افراد خانواده تا جایی که امکان دارد فاصله بگیرید.

در صورت مشکل در تنفس یا درد / فشار در قفسه سینه، فوریت های پزشکی را مطلع کنید. در صورت امکان با پزشک معالج خود تماس بگیرید تا او بتواند شما را به مراکز درمانی صحیح هدایت کند.

 

پست مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *