لوله فالکون چیست؟

لوله فالکون چیست و چه کاربردهایی دارد؟ ویژگی های یک لوله فالکون مناسب

آیا می دانید لوله فالکون چه کاربردی در آزمایشگاه دارد؟ از این لوله برای نگه‌داری نمونه‌های بسیار حساس و مهم کاربرد دارد. یکی از ویژگی‌هایی که این لوله را متمایز می‌کند، درپیچ‌دار بودن و مستحکم بودن آن است. در ادامه ویژگی‌های این لوله را بررسی می‌کنیم.

لوله فالکون چیست؟

لوله فالکون یا فالکن (Falcon Tube)، یکی از پر کاربرد ترین لوله های آزمایشگاهی است. لوله فالکون‌ها، لوله های آزمایشگاهی هستند که غالباً درپیچ دار هستند. انتهای این لوله‌ها معمولاً به دو شکل ته مخروطی یا ته صاف هستند. جنس بدنه این لوله‌ها از پروپیلین نیمه شفاف یا پلی‌استایرن شفاف ساخته شده‌است. بدنه آن‌ها مقاوم در برابر مواد شیمیایی، الکل‌ها و حلال‌های آلی ملایم است. به طورکلی از این لوله‌ها برای ذخیره‌سازی نمونه‌های مهم و حساس استفاده می‌شود.

ویژگی های لوله فالکون

این لوله‌ها دارای یکسری ویژگی‌هایی است که باعث شده این لوله به یکی از پرکاربردترین لوله‌های آزمایشگاهی تبدیل شود. در ادامه ویژگی‌های لوله فالکون را بررسی می‌کنیم.

استحکام بالا

طراحی و ساخت پیشرفته و مهندسی شده این لوله‌ها باعث استحکام بالای آن‌ها شده است. استحکام بالای این لوله‌ها باعث شده تا نمونه‌ها در حین سانتریفیوژ، ذخیره طولانی مدت در فریزر و در معرض دماهای بالا ، مقاومت داشته باشند و آسیب نبینند.

استفاده آسان

لوله فالکون‌ها معمولا مدرج هستند و به ما کمک میکنند تا نمونه‌ها را با دقت بالایی اندازه‌گیری کنیم. معمولاً روی بدنه لوله فالکون‌ها محلی برای چسباندن برچسب نوشته وجود دارد. این کار باعث منظم شدن و بالاتر رفتن دقت تشخیص نمونه‌ها می شود. و از اشتباه گرفتن نمونه‌ها با هم جلوگیری می‌کند. لوله فالکون‌ها برای نظم بیشتر در درون رک قرار می‌گیرند.

سازگار با محیط زیست

مواد اولیه ساختاری لوله فالکون، از طریق مجموعه از آزمایشات فارماکوپه انتخاب می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که محصولات، حاوی غلظت مواد زیست فعال نیستند. این مواد می تواند به طور بالقوه در آزمایشات بیولوژیکی تداخل داشته باشند.

جلوگیری از ورود آلودگی به نمونه های مایع

لوله‌های فالکون به دلیل درپیچ داشتن و استحکام بالای درپیچ، مانع از ورود سایر میکروارگانیسم‌ها و آلودگی‌ها می شود و نمونه را محفوظ نگه می‌دارد. لوله فالکون برای آزمایشات حساس بسیاری کاربرد دارد. مثل استفاده از لوله فالکون در نگه داری نمونه تست کرونا، که از افراد مشکوک به کرونا گرفته می‌شود.

انتهای مخروطی لوله فالکون 

برخی از انواع لوله فالکون‌ها در انتها مخروطی هستند. یکی از مزایای مخروطی بودن انتهای این لوله‌ها این است که تنها یک مقدار کمی از مایع در لوله می‌ماند. در این شرایط تمامی قطرات مایع به‌راحتی می‌تواند توسط سانتریفیوژ کردن جمع گردد.

قابلیت اتوکلاو

غالباً انواع این لوله‌ها از نوع غیرقابل اتوکلاو هستند اما برخی از آن‌ها دارای قابلیت اتوکلاو می‌باشند. برخی از انواع این لوله‌ها پس از مصرف دور انداخته نمی‌شوند و پس از اتوکلاو دوباره مورداستفاده قرار می‌گیرند.

بسته‌بندی 

فالکون‌ها به‌صورت غیر استریل، پک استریل و تک استریل بسته‌بندی می‌شود.

رک فالکون

جا لوله‌ای فالکون‌ها از پلی‌پروپیلن ساخته‌شده است. این رک‌ها قابلیت اتوکلاو و فریز کردن را دارد. رک فالکون جهت شناسایی آسان‌تر لوله‌ها دارای ردیف بندی ماتریسی می‌باشد. یک از مزایای این جا لوله‌ای، امکان باز و بسته شدن آن‌ها می‌باشد که با باز نمودن آن‌ها می‌توان در فضای اشغال‌شده صرفه‌جویی کرد و تعداد بیشتری از آن‌ها را در درون دستگاه اتوکلاو قرارداد.

رک فالکون در برابر اکثر اسیدها و مواد شیمایی رایج در آزمایشگاه‌ها مقاوم است. این رک‌ها در دو مدل، در رنگ‌های زرد و نارنجی عرضه می‌گردد که موجب سهولت در بسته‌بندی نمونه‌ها می‌شود.

حجم‌های لوله فالکون

لوله‌های فالکون با حجم‌های متفاوت ساخته می‌شود. معمولاً این حجم‌ها در حدود ۱۰و ۱۵و ۵۰ میلی‌لیتر هستند. برخی از انواع این لوله‌ها روی بدنه خود دارای درجه‌بندی می‌باشند. معمولاً این درجه‌بندی از حدود ۵ میلی‌لیتر شروع‌شده و تا ۴۵ میلی‌لیتر ادامه می‌یابد.

لوله فالکون مدرج

استرلیزاسیون

لوله‌های فالکون در ابعاد مختلف با توجه به کاربرد آن‌ها دارای درجات متفاوتی از استرلیزاسیون هستند. مانند استرلیزاسیون غیر استریل، استریل، DNase & RNase Free و DNase & RNase, Pyrogene Free می‌باشند. برای غالب موارد، استفاده از فالکون های استریل نتایج مطلوبی به همراه دارند، اما در موارد حساس که هدف نگهداری دقیق نمونه می‌باشد، باید از فالکون‌­ها با درجه استریلیزاسیون بالاتر استفاده کرد تا از آلودگی خارجی نمونه پیشگیری کرد.

نتیجه‌گیری:

به‌طورکلی لوله‌های فالکون (Falcon tubes)، با کاربردی آسان و باکیفیت بالا از نمونه‌های گران‌بها شما محافظت می‌کند. پیشرفته‌ترین طراحی و ساخت، لوله‌هایی را ایجاد می‌کند که برای ایجاد مقاومت بالا، پایداری دمای گسترده و عملکرد مناسب در برنامه‌های حیاتی شما، ایجادشده است.

 

کلیدواژه : فالکون
خانم فاتحی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *