سرسمپلر چیست؟ آشنایی با انواع سر سمپلر و روش استفاده از آن

سر‌سمپلر یا میکروپیپت یکی از مهم‌ترین ابزار‌‌های آزمایشگاهی هستند که جنس آنها پلاستیک (پلیمر پلی‌پرولین) است. این وسیله آزمایشگاهی یکبار مصرف است. از سمپلر به منظور انتقال محلول‌ها و نمونه‌ها استفاده می شود. سمپلر با کمک سر‌سمپلر یا تیپ  (Tip) به واسطه‌ی ایجاد یک خلاء در بالای محفظه‌ای که مایع را نگاه می‌دارد عمل می‌کند. سر سمپلرها به‌صورت گزینشی این خلاء را برای بالا کشیدن و رها‌سازی مایع طبق یک حجم مطلوب، آزاد می‌کنند. سمپلر‌ها امکان جابجایی دقیق و استریل مایع را فراهم می آورند. در واقع سرسمپلرها یک سیستم نمونه‌برداری قابل اعتماد و دقیق ایجاد می‌کنند.
سرسمپلرها به صورت یک‌بار‌مصرف هستند و بعد از هر بار استفاده دور انداخته می‌شوند. به‌همین دلیل یکی از پرمصرف‌ترین وسایل آزمایشگاهی به شمار می‌‌آیند. سرسمپلرها معمولاً استریل هستند و در بسته‌بندی‌های عمده به فروش می‌رسند. این وسیله قبل از استفاده باید اتوکلاو شده تا برای انجام فعالیت‌های حساس و دقیق آزمایشگاهی آماده شود.

انواع سرسمپلر بر اساس حجم:

همان‌طور که سمپلرها انواع مختلف دارند، متناسب با آن‌ها سرسمپلرها نیز در گونه‌های متفاوتی به بازار عرضه می‌شوند. در انتخاب سرسمپلر برای سمپلرها باید دقت کرد زیرا در‌صورتی که تیپ متناسب با سمپلر انتخاب نشود ممکن است به سمپلر آسیب برسد و از طول عمر این وسیله کاسته شود. همچنین دقت و صحت اندازه‌گیری نمونه‌برداری نیز دچار خطا خواهد شد.
از این رو، سرسمپلرها متناسب با نوع سمپلر و حجمی که جابجا می‌کنند، به چند دسته تقسیم می‌شوند. این تقسیم‌بندی با رنگ‌های مجزا قابل تشخیص است:

 1. سر‌سمپلر با حجم‌های کم (۰.۵-۱۰) میکرولیتر که به سرسمپلرهای کریستالی (سفید و شفاف) معروفند. این نوع سرسمپلرها معمولاً در فعالیت‌های دقیق مولکولی کاربرد دارند.
 2. سر‌سمپلر زرد رنگ برای سمپلرهای ۲-۲۰ و ۲۰-۲۰۰ میکرولیتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 3. سر‌سمپلر های آبی مناسب برای سمپلرهای با حجم‌های ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ میکرولیتر می‌باشند.

انواع سرسمپلر بر اساس کاربرد:

سرسمپلر

سرسمپلرها علاوه بر این که بر اساس حجمشان طبقه‌بندی می‌شوند، با توجه به نوع کاربردشان انواع متفاوتی دارند. به این ترتیب، تیپ‌ها در انواع غیراستریل، استریل و فیلتردار تقسیم‌بندی می‌شوند.

سرسمپلرهای غیراستریل

سر‌سمپلرهای غیر‌استریل متداول‌ترین نوع سر‌سمپلرها هستند. این نوع از سرسمپلرها معمولاً در آزمایشگاه‌هایی که کارهای بسیار دقیق صورت نمی‌گیرد و یا زمان کافی برای پر کردن رک‌های سرسمپلر و اتوکلاو کردن آن‌ها وجود دارد؛ مورد استفاده قرار می‌گیرند. نکته دیگری که در مورد این سرسمپلرهای غیراستریل وجود دارد، این است که این وسایل به صورت عمده در بسته‌بندی‌هایی با تعداد بالا و با قیمت مناسب نسبت به سایر انواع سرسمپلر قابل تهیه هستند. بنابراین در آزمایشگاه‌های بزرگ با حجم کاری بالا، تهیه سرسمپلرهای غیر استریل در بسته‌بندی‌های عمده مقرون به صرفه‌تر است.

سرسمپلرهای استریل

در آزمایشگاه‌هایی که کارهای بسیار دقیقی انجام می‌گیرد، اغلب از سرسمپلرهای استریل بسته‌بندی شده داخل رک استفاده می‌شود. در این آزمایشگاه‌ها، معمولا سمپلرهای چند کاناله به کار می‌روند و به همین دلیل روزانه تیپ‌های بیشتری مصرف می‌شوند. از همین رو زمان لازم برای پر کردن رک‌های سرسمپلرها و اتوکلاو کردن‌ها وجود ندارد. بنابراین علیرغم هزینه بالا، بهترین گزینه برای این آزمایشگاه‌ها، استفاده از سرسمپلرهای استریل بسته‌بندی شده در رک است. سرسمپلرهای استریل معمولا به صورت بسته‌بندی‌های موجود در رک‌ها ارائه می‌شوند.
سرسمپلرهای استریل اغلب به صورت DNase free و RNase free ( عاری از آنزیم‌های DNase و (RNase و عاری از هرگونه پیروژن تولید می‌شوند. به همین دلیل از این سرسمپلرها برای کار در کشت‌های سلولی که بسیار حساس به آلودگی هستند، ایده آل به شمار می‌آیند.

سرسمپلرهای فیلتردار

این تیپ‌ها دارای فیلتر در قسمت فوقانی (نزدیک محل اتصال به سمپلر) هستند. داشتن فیلتر احتمال آلودگی و وجود ذرات معلق و آئروسل را در کار با این سرسمپلرها به صفر می‌‌رساند. از این رو سرسمپلرهای فیلتردار برای فعالیت‌های آزمایشگاهی حساس به آلودگی مانند PCR و تست‌های پزشکی و پزشکی قانونی بسیار مناسب هستند.
از سوی دیگر این تیپ‌های فیلتردار برای استفاده دانشجویان و افرادی که تجربه کارهای آزمایشگاهی را ندارد، مفید واقع می‌شوند. زیرا این افراد معمولا به دلیل نداشتن مهارت در نمونه‌برداری به وسیله سمپلر، ممکن است سبب وارد شدن بیش از حد نمونه به داخل لوله سمپلر شوند. این اتفاق ممکن است در اثر مکش بیش از حد یا قرارگیری اشتباه سمپلر در داخل لوله سمپلرایجاد شود. وجود فیلتر در این سرسمپلرها از ورود نمونه به داخل لوله سمپلر جلوگیری می‌کند و به این ترتیب احتمال آلودگی را کاهش می‌دهد.

روش استفاده از سرسمپلر

عملکرد سر‌سمپلر بدین صورت است که ابتدا باید سرسمپلر را متناسب با نوع سمپلر و حجم مورد‌نظر انتخاب کنیم . این وسیله باید در قسمت نوک‌ سمپلر یا جایگاه قرارگیری تیپ آن را محکم شود.
برای برداشتن مایعات، نوک ‌سمپلر را به سمپلر متصل کرده و پیستون سمپلر را تا مرحله یک فشار داده و سپس سمپلر را داخل محلول فرو برده و شاسی را بتدریج رها کنید تا مایع به داخل سمپلر وارد شود.
در این مرحله نباید هیچ حبابی داخل نوک‌ سمپلر مشاهده شود. پس از برداشتن نمونه برای تخلیه آن، ابتدا نوک سمپلر را به دیواره داخلی لوله یا ظرف مورد نظر چسبانده و شاسی را تا مرحله یک فشار داده تا محلول تخلیه شود سپس پیستون را تا مرحله دو فشار داده تا مایع به طور کامل خالی شود.
در نهایت با استفاده از دکمه رها‌سازی نوک‌سمپلر(Tip Ejector)، آن را از سمپلر جدا می‌کنیم. سر‌سمپلر‌ها دقت بی‌نظیری دارند و در جعبه های‌اتوکلاو نگهداری می شوند. لازم است قبل از استفاده این سر سمپلرها را اتوکلاو کرد. تیپ‌ها بر اساس نوع طرح و ابعاد، رنگ، داشتن فیلتر، Dnase,RNase free بودن دسته بندی می‌شوند.
پس از برداشتن نمونه برای تخلیه آن، سرسمپلر را به سطح دیواره داخلی ظرف مورد‌نظر می‌چسبانیم و همزمان پیستون سمپلر را فشار می‌دهیم. این بار فشار باید تا مرحله دوم پیستون انجام گیرد تا اطمینان حاصل شود که تمام نمونه درون سمپلر تخلیه شده است. پس از اتمام نمونه برداری با استفاده از دکمه خارج کننده سمپلر سرسمپلر را از سمپلر جدا می‌کنیم.

نتیجه گیری:

با توجه به ویژگی‌ها و کاربردهای سرسمپلرهای مختلف که در این مطلب اشاره شد، انتخاب سرسمپلر مناسب برای افزایش دقت و صحت کارهای آزمایشگاهی و کاهش آلودگی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. فروش سرسمپلر در سنا تشخیص آزما با قیمت مناسب و کیفیت تضمینی صورت می گیرد. شما می توانید جهت دریافت اطلاعات پیرامون خرید این محصول و آگاهی از قیمت این محصول و انواع آن با کارشناسان سنا تشخیص آزما تماس حاصل فرمایید.

کلیدواژه : سرسمپلر
خانم دل زنده
دیدگاه کاربران ۴ دیدگاه
 • مسعودی ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ / ۰:۲۷ ق٫ظ

  سلام. می‌خواستم سر سمپلر زرد تهیه کنم

 • رضا مشیری ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۱:۲۷ ب٫ظ

  سلام چطور می تونم سر سمپلر از سایتتون سفارش بدم؟

  • مدیر سایت ۶ اسفند ۱۳۹۹ / ۷:۴۶ ق٫ظ

   سلام برای شفارش با شماره ای که داخل محصول سرسمپلر زرد قرار داده شده تماس بگیرید و سفارشتون رو تلفنی ثبت کنید.

  • مدیر سایت ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ / ۱:۲۵ ب٫ظ

   سلام. با شماره تلفن های تماس بگیرید. خرید به صورت تلفنی هستش.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *