خانه وبلاگ ویروس شناسی بیماری کرونا و علائم آن

بیماری کرونا و علائم آن

علائم بیماری کرونا

در این مقاله به بررسی و شناسایی بیماری کرونا ویروس جدید می پردازیم. علائم این بیماری به علت نوظهور بودن و عدم شناخت کافی در مورد آن روز به روز تغییر می کند. در اینجا علائم یافت شده تا کنون آورده شده است.

بیماری کرونا ویروس جدید (COVID-19)

کرونا ویروس ها به مقدار زیاد ، اختصاصی گونه هستند. پاتوژنز بیماری های آنها در انسان به خوبی شناخته نشده است. اکثر کرونا ویروس های حیوانی به سلولهای اپی تلیال مجرای تنفسی و گوارشی حیوانات گرایش دارند. عفونت های کرونا ویروس در انسان معمولا به مجاری فوقانی تنفسی محدود می شود.

اپیدمی سال ۲۰۰۳ ویروس SARS، توسط بیماری تنفسی جدی، شامل پنومی و نقص تنفس پیش رونده مشخص شد.

به نظر می رسد که ویروس کویید ۱۹ از میزبان غیر انسان منشا گرفته است.  در جنوب چین، انسان، خوک و ماکیان اهلی در کنار هم زندگی می کردند. این شرایط باعث بروز سویه های جدید ویروس گردید.

دوره کمون بیماری کووید-۱۹

دوره کمون این بیماری حدود ۵ روز گزارش شده است. اگرچه ممکن است تا ۱۴ روز ادامه داشته باشد. شروع زمان انتقال ویروس هنوز مشخص نیست.

علائم بالینی بیماری کرونا

علائم بالینی بیماری کرونا غیر اختصاصی است. این علائم در اکثر بیماران با تب، خستگی و سرفه خشک  است. در یک سوم موارد با تنگی نفس همراه است. تعدادی از بیماران علائم دیگری از قبیل گرفتگی و آبریزش بینی، سردرد، گلو درد و اسهال را نشان می دهند. علائم بیماری کرونا ویروس شدید ذات الریه، تنگی نفس و مشکلات تنفسی بیش از یک هفته است.

بیماران بحرانی به سرعت سندرم دیسترس تنفسی حاد  (ARDS)، شوک سپتیک، اسیدوز متابولیک، اختلال انعقادی و حتی مرگ را بروز دهند.

پست مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *