میکروتیوب چیست ؟ انواع و خرید میکروتیوب

میکروتیوب چیست؟

میکروتیوب ها ظروف کوچک پلاستیکی هستند که در آزمایشگاه‌های بیوتکنولوژی، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین کاربردهای بالینی مولکولی نظیر PCR (پی سی آر) و Real time PCR (ریل تایم پی سی آر) دارند. به‌علاوه برای نگهداری مقادیر کم نمونه‌های جامد و یا مایع نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. میکروتیوب‌ها دارای انواع متفاوتی هستند. هر یک از انواع این میکروتیوب‌ها به تفکیک، رنگ، حجم، نوع درب و … در قالب جدولی در انتهای مقاله معرفی شده‌اند. همچنین امکان خرید این میکروتیوب ها نیز از طریق تماس با کارشناسان سنا تشخیص آزما میسر است.

انواع میکروتیوب و استریپ

بطور کلی میکروتیوب ها بصورت تکی و یا استریپ (خشابی) استفاده می‌شوند. میکروتیوب های دسته ای یا خشابی با حجم ۰.۱ و نیز ۰.۲ با درب محدب و تخت برای کارهای Real time PCR مورد استفاده قرار می‌گیرند. استریپ های ۸ تایی بیشتر برای دستگاه ABI و ROCH قابل استفاده است و استریپ های ۴ تایی بیشتر برای دستگاه هایی همچون Rotor-Gene استفاده می‌شود. استریپ ها با رنگ‌های شفاف و رنگی در بازار موجود هستند که در متن مقاله به آن می پردازیم.

جنس انواع میکروتیوب

جنس این لوله‌ها عمدتاً پلی پروپیلن (پلاستیکی با طیف گسترده‌ای از کاربرد و از جنس پلیمر ترکیبی) است. این وسیله دارای درب پلی اتیلنی متصل یا جدا از بدنه است. میکروتیوب به دلیل کاربرد عمده در پزشکی بر اساس استانداردهای پزشکی ساخته شده است. این لوله‌ها در برابر حلال های شیمیایی و آلی مقاوم هستند و دما را در بازه ۸۰- درجه سانتی‌گراد تا ۱۲۱ درجه سانتی‌گراد تحمل می‌کنند.

دسته‌بندی میکروتیوب ها

طبقه‌بندی میکروتیوب ها معمولاً بر اساس حجم، RNAse- DNAse و قابلیت استریل شدن، شکل و رنگ ظاهری صورت می‌گیرد.­­

  • حجم

حجم میکروتیوب ها بر اساس کاربردشان ۰.۱ ،۰.۲،  ۰.۵،  ۱.۵ میلی لیتر و ۴ و ۸ استریپ متغیر است. از حجم­‌های اندک مانند ۰.۱ و ۰.۲ میلی لیتر با دیواره نازک و شفاف غالباً برای انجام آزمایشات بیولوژیکی دقیق بر روی مقادیر اندک DNA و RNA توسط تکنیک‌هایی ظریفی مانند PCR و RealTime PCR استفاده می‌­شود. عمده کاربرد میکروتیوب با حجم های بزرگتر، نگهداری یا استخراج نمونه است.

  • استریلیزاسیون

پس از اندازه مهم‌ترین ویژگی در میان تمامی انواع میکروتیوبها میزان استریلیزاسیون این محصولات است. این ویژگی نقش اساسی در کاربرد آنها در آزمایشات بیولوژیکی مختلف دارد. از این منظر میکروتیوبها به ۴ گروه غیراستریل، استریل، DNase & RNase Free و در نهایت DNase & RNase, Pyrogene Free تقسیم می‌شوند.
در آزمایشات پزشکی قانونی، باستان شناسی و … که کوچکترین آلودگی خارجی درنتیجه نهایی تاثیر مستقیم دارد، باید حدود بالایی از ایمنی را در نظر گرفت. این امر سبب می‌شود تا از هر نوع آلودگی پیشگیری شود. وجود آلودگی به DNA خارجی در تکنیک‌های کمتر حساسی مانند PCR استاندارد نیز می‌تواند منجر به بروز اشتباه در تفسیر نتایج شود.
به همین دلیل نیز میکروتیوبهای مورد استفاده از تکنیکهای حساسی مانند RealTime PCR تنها به صورت DNase & RNase, Pyrogene Free عرضه می‌شوند؛ زیرا کوچکترین آلودگی DNA خارجی تأثیر بسیار شدیدی بر تفسیر نتایج داشته و منجر به رد نتایج آزمون خواهد شد.
در حالی که نمونه‌هایی که از حساسیت کمتری برخوردارند در میکروتیوب‌های غیر استریل نگهداری می شوند. پس بر اساس نوع کاربرد میکروتیوب، میکروتیوب ها در دو نوع استریل و غیر استریل در دسترس اند. عمدتاً میکروتیوب های با حجم بسیار کم به صورت استریل در دسترس اند و در موارد خاصی میکروتیوب با حجم بالا و استریلیزه کاربرد پیدا می‌کنند.
این ویژگی معمولاً رویه اتوکلاو کردن میکروتیوب ها را متفاوت می‌کند. اگر از میکروتیوبی استفاده می‌کنید که عاری از RNase نیست باید قبل از اتوکلاو کردن میکروتیوب ها را به دی اتیل پیروکربنات ۰.۱% آغشته کرده و ۱۰-۲۰ دقیقه منتظر بمانید و سپس اتوکلاو کنید و در دمای ۶۵ درجه سانتی‌گراد قرار داده تا خشک شوند.

  • رنگ‌بندی

میکروتیوب چیست؟

به‌طورکلی میکروتیوب ها  شفاف هستند؛ اما در مواردی خاص مانند نگهداری ترکیبات حساس به اکسیداسیون نوری و یا دسته‌بندی انواع ترکیبات مانند پارامترهای خونی و ویتامین‌ها (بیلی­روبین، ویتامین  A و  B6) در مجموعه‌های تحقیقاتی و تولیدی کوچک، متوسط و یا بزرگ از رنگ‌های مختلف استفاده می‌شود. این امر سبب می‌شود تا در صورت مخدوش شدن اطلاعات درج‌شده بر روی میکروتیوب، نوع ماده داخل آنها به سادگی قابل شناسایی و تفکیک باشند. از همین رو میکروتیوب ها علاوه بر رنگ شفاف، به ۵ رنگ آبی، سبز، قرمز، بنفش، زرد و قهوه ای در بازار موجودند.

  • شکل ظاهری

میکروتیوب‌ها به صورت استوانه‌ای و انتهای مخروطی شکل موجود هستند. هر چه حجم میکروتیوب بیشتر شود انتهای آن محدب تر می‌شود. درب میکروتیوب به بدنه متصل و عموماً از جنس پلی اتیلن است. برای جلوگیری از باز شدن درب میکروتیوب ها، قفل ایمنی بر روی شان تعبیه شده است.
این درب مانع از خروج نمونه هنگام سانتریفیوژ کردن و یا سقوط از میزکار می‌شود. درب میکروتیوبهای ۱.۰ و ۰.۲ میلی لیتر دو طراحی تخت و محدب دارند. طراحی محدب با وجود دشواری در نگارش بر روی آن، در به حداقل رساندن امکان تبخیر در حین PCR به ویژه در دستگاه های PCR استاندارد کارایی و محبوبیت بسیار بالایی دارد.
وجود درب محدب در میکروتیوب های مورد استفاده از RealTime PCR برای عبور طیف نوری دستگاه و خواندن میزان جذب بسیار ضروری است. درب میکروتیوب به دو صورت تخت و محدب (گنبدی شکل) است. این درب‌ها به گونه‌ای است که با یک دست به راحتی باز و بسته می‌شود و در اثر باز و بسته شدن مکرر دچار اصطحکاک و تغییری در عملکرد نمی‌شود. هنگام بستن درب میکروتیوب با شنیدن صدایی شبیه به کلیک از بسته بودن آن اطمینان حاصل می‌شود.
در هنگام انتخاب نوع میکروتیوب با توجه به نوع نمونه و آزمایش موردنظر به مواردی همچون قابلیت اتوکلاو، مدرج بودن، تحمل بالای نیروی گریز از مرکز در سانتریفیوژ، قابلیت باز و بسته شدن مکرر و انتقال حرارت از دیواره های میکروتیوب باید توجه شود.

شستشو و استریلیزاسیون استریپ صحیح یا غلط؟

متاسفانه برخی از آزمایشگاه ها بطور ندانسته یا عمدا یکبار دیگر استریپ ها را شستشو می دهند و مجدداً استفاده می کنند که در این حالت بخاطر از بین رفتن خاصیت DNase و RNase در استریپ ها و یا ایجاد کدورت و یا رسوب پس از شستشو، قرائت دستگاه را دچار اختلال می کند.

 خرید میکروتیوب

همانطورکه گفتیم میکروتیوب‌ها را می‌توان بر اساس حجم، استریلیزاسیون و شکل ظاهری به انواع مختلفی تقسیم کرد. این میکروتیوب‌ها علاوه‌بر تفاوت در رنگ، شکل ظاهری، حجم و نوع درب تحت برندهای مختلف نیز به بازار عرضه می‌شوند. از جمله این برندها می‌توان به برند QC LAB ، Maxwell ، Jet Biofil، ExtraGene  و Selecta اشاره کرد که هر کدام در نوع خود از بهترین برندهای موجود در بازار هستند.

برای خرید انواع میکروتیوب از هر یک از این برندها می‌توانید جزئیات آن‌ها را از جدول زیر مشاهده نمایید. درصورت تمایل به دریافت مشاوره تلفنی رایگان و خرید هر یک از این میکروتیوب ها می‌توانید با شماره تلفن‌های سنا تشخیص آزما تماس بگیرید تا کارشناسان این مرکز شما را در مورد قیمت و خرید میکروتیوب راهنمایی کنند.

شناسه کالا نام کالا تولید کننده واحد بسته بندی مشخصات فنی موجودی
۶۵۸۱ میکروتیوب ۰.۲ سی سی RDNase Free Selecta ۱۰۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۶۵۸۲ میکروتیوب ۲ سی سی RDNase Free Selecta ۵۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۶۵۸۰ میکروتیوب ۱.۵ سی سی RDNase Free Selecta ۵۰۰ pcs ۱ درب Flat، مورد استفاده در دور بالای سانتریفیوژ، انتهای مخروطی موجود است
۳۲ میکروتیوب ۰.۵ سی سی RDNase Free Selecta ۱۰۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۱۴۲۵۸ میکروتیوب ۱.۵ سی سی استریل درب پیچدار ExtraGene ۵۰ pcs ۱ درب Flat، مورد استفاده در دور بالای سانتریفیوژ، انتهای مخروطی، فاقد خوردگی در ورتکس امکان تهیه وجود دارد
۷۳۷۸ میکروتیوب ۱.۵ سی سی درب پیچ دار پایه دار RNase Free ExtraGene ۵۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۷۳۷۹ میکروتیوب ۱.۵ سی سی قهوای درب پیچ دار پایه دار RNase Free ExtraGene ۱۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۴۵۱ میکروتیوب ۰.۵ سی سی DNAse and RNAse free ExtraGene ۱۰۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۱۴۲۵۹ میکروتیوب ۰.۵ سی سی قهوه ای RNase&DNase Free ExtraGene ۱۰۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۱۱۰۸۶ میکروتیوب ۲ سی سی رنگی RNase Free ExtraGene ۵۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۳۴ میکروتیوب ۱.۵ سی سی RNase Free ExtraGene ۵۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۳۵ میکروتیوب ۲ سی سی RDNase Free ExtraGene ۵۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۳۹ میکروتیوب ۰.۲ سی سی RNase Free ExtraGene ۱۰۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۷۳۷۶ میکروتیوب ۱.۵ سی سی درب پیچ دارRNase Free ExtraGene ۱۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۷۳۷۷ میکروتیوب ۱.۵ سی سی درب پیچ دار قهوه ای RNase Free ExtraGene ۱۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۱۱۴۷۲ میکروتیوب ۲ سی سی قهوه ای RNase Free ExtraGene ۵۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۵۵۷۰ میکروتیوب ۱.۵ سی سی قهوه ای R&DNase Free ExtraGene ۵۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۱۲۴ میکروتیوب ۲ سی سی RNase Free Jet Biofil ۵۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۱۲۵ میکروتیوب ۰.۵ سی سی RNase Free Jet Biofil ۱۰۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۱۲۶ میکروتیوب ۱.۵ میلی لیتر RNase Free Jet Biofil ۵۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۱۰۰۱ میکروتیوب ۱.۵ سی سی Maxwell ۵۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۱۰۰۵ میکروتیوب ۰.۵ سی سی Maxwell ۱۰۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۱۰۱۵ میکروتیوب ۰.۲ سی سی Maxwell ۱۰۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۱۰۱۶ میکروتیوب ۲ سی سی Maxwell ۵۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۱۱۶۰ میکروتیوب ۱.۵ درپیچدار Maxwell ۵۰۰ pcs ۱ امکان تهیه وجود دارد
۷۷۳۳ میکروتیوب ۱.۵ سی سی QC LAB ۵۰۰ pcs ۱ موجود است
۷۷۳۳ میکروتیوب ۲ سی سی QC LAB ۵۰۰ pcs ۱ موجود است
۱۴۰۴۰ میکروتیوب ۱.۵ سی سی R&DNase Free QC LAB ۵۰۰ pcs ۱ موجود است
میکروتیوب ۲ سی سی R&DNase Free QC LAB ۵۰۰ pcs ۱ موجود است
میکروتیوب ۰.۲ سی سی R&DNase Free QC LAB ۱۰۰۰ pcs ۱ موجود است
میکروتیوب ۰.۵ سی سی R&DNase Free QC LAB ۱۰۰۰ pcs ۱ موجود است
۱۲۷۷۷ میکروتیوب ۱.۵ سی سی R-Dase Free SPL ۵۰۰ pcs ۱ موجود است
هادی طغیانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *