خانه وبلاگ بیوشیمی آزمایش های تشخیص دیابت چیست؟

آزمایش های تشخیص دیابت چیست؟

تشخیص دیابت

در حال حاضر آزمایش های تشخیص دیابت متعدد بوده و آشنایی با این آزمایشات تخصصی دیابت برای بیماران و خانواده های آنها مفید خواهد بود. در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم.

آزمایشات دیابت نوع ۱ و ۲ و پیش دیابت

 آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله (A1C)

این آزمایش خون که نیازی به ناشتایی ندارد، بیانگر میزان قند خون شما در طی دو یا سه ماه گذشته است. این میزان قند خون متصل به هموگلوبین (پروتئین حاوی اکسیژن در گلبول های قرمز) را اندازه گیری می کند.

هرچه سطح قند خون شما بالاتر باشد، با هموگلوبین بیشتری اتصال خواهد داشت. اگر مقدار ۶.۵ درصد یا بالاتر در دو آزمایش جداگانه باشد نشانگر ابتلا به دیابت است. A1C بین ۵.۷ تا ۶.۴ درصد نشان دهنده پیش دیابت است. زیر ۵.۷ طبیعی تلقی می شود. به منظور اطمینان از نتایج پزشک آزمایش های دیگری درخواست میکند.

۱- آزمایش قند خون تصادفی

نمونه خون در یک زمان تصادفی گرفته می شود. صرف نظر از آخرین زمان خوردن، سطح قند خون تصادفی ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر – ۱۱.۱ میلی گرم در لیتر (میلی مول در لیتر) – یا بالاتر، دیابت را نشان می دهد.
آزمایش قند خون ناشتا. یک نمونه خون بعد از یک شب ناشتایی گرفته می شود. سطح قند خون ناشتا کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (۵.۶ میلی مول در لیتر) طبیعی است. میزان قند خون ناشتا از ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر (۵.۶ تا ۶.۹ میلی مول در لیتر) به عنوان پیش دیابت در نظر گرفته می شود. اگر در دو آزمایش جداگانه ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر (۷ میلی مول در لیتر) یا بالاتر باشد، دیابت دارید.

۲- تست تحمل گلوکز خوراکی

برای این آزمایش، پس از یک شب ناشتایی سطح قند خون اندازه گیری می شود. سپس یک مایع شیرین می نوشید و سطح قند خون برای دو ساعت آینده به صورت دوره ای آزمایش می شود.

سطح قند خون کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر (۷.۸ میلی مول در لیتر) طبیعی است. اگر پس از دو ساعت بیشتر از ۲۰۰ میلی گرم در لیتر (۱۱.۱ میلی مول در لیتر) باشد،نشانگر دیابت است. قند خون دو ساعته بین ۱۴۰ تا ۱۹۹ میلی گرم در دسی لیتر (۷.۸ میلی مول در لیتر و ۱۱.۰ میلی مول در لیتر) نشان دهنده پیش دیابت است.

در صورت مشکوک بودن به دیابت نوع ۱، ادرار شما مورد آزمایش قرار می گیرد تا وجود کتون بادی را بررسی کنند. پزشک شما همچنین احتمالاً آزمایشی را برای بررسی وجود آنتی بادی ها درخواست میکند.

آزمایشات مربوط به دیابت بارداری

پزشک احتمالاً در اوایل بارداری عوامل خطر شما برای دیابت بارداری را ارزیابی می کند:
۱- اگر در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری هستید – به عنوان مثال، اگر در ابتدای بارداری چاق بودید. شما در حاملگی قبلی دیابت بارداری داشته اید. یا مادر، پدر، خواهر و برادر یا فرزندی مبتلا به دیابت دارید – ممکن است پزشک در اولین ویزیت قبل از تولد آزمایش دیابت را انجام دهد.
۲- اگر به طور متوسط ​​در معرض خطر دیابت حاملگی هستید، احتمالاً در سه ماهه دوم خود آزمایش غربالگری دیابت حاملگی انجام می دهید – به طور معمول بین ۲۴ تا ۲۸ هفته بارداری.

آزمایش های غربالگری دیابت

۱- آزمایش اولیه تحمل گلوکز.

تست تحمل گلوکز را با نوشیدن محلول گلوکز آغاز خواهید کرد. یک ساعت بعد، شما یک آزمایش خون برای اندازه گیری سطح قند خون خود انجام می دهید. سطح قند خون زیر ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر (۷.۸ میلی مول در لیتر) معمولاً در آزمایش تحمل گلوکز طبیعی تلقی می شود. اگرچه این ممکن است در کلینیک ها یا آزمایشگاه های خاص متفاوت باشد.

اگر سطح قند خون شما از حد طبیعی بالاتر باشد، این فقط به این معنی است که خطر دیابت بارداری بیشتر است. پزشک برای تعیین اینکه آیا دیابت بارداری دارید، آزمایش پیگیری می کند.

۲- پیگیری تست تحمل گلوکز.

برای آزمایش پیگیری، از شما خواسته می شود پس از یک شب ناشتایی سطح قند خون ناشتا را اندازه گیری کنید. سپس یک محلول شیرین دیگر می نوشید – این محلول حاوی غلظت بالاتری از گلوکز است – و سطح قند خون شما هر ساعت و به مدت سه ساعت بررسی می شود.
اگر حداقل در دو بار اندازه گیری، قند خون از مقادیر طبیعی تعیین شده بالاتر باشد. دیابت بارداری تشخیص داده می شود.

برای اطلاع از آزمایش های تشخیص دیابت جدید و تغییرات در آنالیز نتایج آزمایش ها به سایت ما سر بزنید.

منبع: انجمن دیابت امریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *